„Emlékeim szerint, amikor Örkény István első egypercesei megjelentek, még nem létezett Közép-Európa, csupán Kelet-Európa, azaz volt, ami volt, csak még nem beszéltek róla. (Definíció: Közép-E. a divatba jött Kelet-E.) Azonnal roppant népszerűek lettek az írások, társaságban, mintha viccek volnának, mesélték, mint népdalt énekelték, és az utcán a borbélylegények is fütyülték, akár a Traviatát” – írja Esterházy Péter Örkényről az „Úgy kell rúgni, művészkém!” című esszéjében.
Örkény István és Esterházy Péter nem ismerték egymást, de hogy közük van egymáshoz, nem kérdéses. A két író világa generációs távolságuk, stiláris különbözőségük ellenére nagyon is alkalmas a párbeszédre. Mintha két alak, két szereplő lennének, de ugyanabból a színdarabból. Talán a helyszín teszi: Magyarország.
Mácsai Pál és Máté Gábor ebben a nagyszerű előadásban mutatják be a két író művészi látásmódja közötti kapcsolatot. A színdarabban elhangzó történeteket Bartók, a dzsessz, a népzenei motívumok, valamint a szabad zenei improvizációk foglalják egybe Lukács Miklós, a világ egyik legsokoldalúbb cimbalomművészének közreműködésével.
E78 (Zsolnay Negyed) November 30. 19:00. Jegyár: 4900/5400/5900 Ft