Nézz fel! – 1. rész
Nézz fel! – 1. rész
Papp András / 2024-11-25 lokál
Hétköznapjaink során rohanunk egyik helyről a másikra, kerülgetjük a szembejövő embereket, a járdák buktatóit és az ott parkoló autókat, miközben olyan csodák mellett suhanunk el, amit észre sem veszünk, még akkor sem, ha naponta tízszer járunk ugyanazon az útvonalon. Mert ezek a csodák fent vannak: épületek tetején, homlokzatain, rejtett zegzugaiban. Mi most ilyen csodákból gyűjtöttünk össze egy szép nagy csokorral, ezzel is arra buzdítva mindenkit, hogy a nagy rohanásban érdemes egy kicsit megállni és a fejünk fölé tekinteni, mert egy új világ nyílik meg azon az útvonalon, ahol naponta akár tízszer végigsétálunk.  

Isten szeme ház – Apáca utca 11.

A mai Apáca utca 11. szám alatti ház helyén álló épületet 1903-ban lebontották. Egy pécsi kocsmáros vette meg, hogy a helyén újat építtessen, és abban vendéglőt nyisson. A régi ház a homlokzatán lévő Isten szemét ábrázoló festmény miatt volt nevezetes, ezért a pécsiek Isten szeme háznak is nevezték. Az építtető az abban a korban megszokott épület helyett egy merőben újszerű, szecessziós stílusú házat terveztetett. A tervező egy fiatal, akkor szinte még kezdő építész, Pilch Andor volt. (Találkozunk még a nevével összeállításunkban, most csak annyit róla, hogy többek között ő tervezte a Park mozit, a gyárvárosi templomot, a Francia emlékművet és rengeteg minden mást a városban és a környéken – az Apáca utca 11. alatt található épület Izsa-ház néven szerepel munkásságai között.)

A Der Architecht című építészeti lap 1900-ban közölt egy képet egy zágrábi épületről, melynek homlokzata nagyon hasonló a pécsihez. A képen látható szecessziós ház alsó szintjén egy gyógyszertár volt a Szentháromsághoz címezve. Ezt jelképezte a homlokzatán látható dombormű, ami szinte teljesen megegyezik a pécsi épület homlokzatának ábrázolásával.

(Forrás: kozterkep.hu)

Dominikánus Ház

A Király utcán járva szerintünk sokan nem vették még észre ezt a gyönyörű alkotást, igaz, kicsit kutatni kell érte, mert egy szép nagy fa áll pont előtte. A dombormű a Dominikánus Ház (Színház tér – Király utca sarok) Király utcai oldalán látható.

Ezen a helyen állt a török hódoltság után az 1688-ban Pécsre visszatelepült Domonkosok temploma. Az egytornyos barokk templom képe látható K. Nagy Miklós pirogránit domborművén, ami 1913-ban készült. A rend 1786-os feloszlatását követően világi célokra (raktár, hadifogolyszállás, katonai nevelőintézet) használták az épületet, majd 1835-ben lakóházzá alakították. 1997-től itt működött a Pécsi Kulturális Központ Dominikánus Ház névre keresztelt kulturális intézménye.

(Forrás: Pécs Lexikon)

Pécsi Napló székház – Munkácsy Mihály utca 10.

Láttátok már a Munkácsy utcában a gyönyörűen felújított Pilch-házat, ami egykor a Pécsi Napló székháza volt? Erről a homlokzatát ékesítő felirat is tanúskodik. Ha még nem volt hozzá szerencsétek, gyorsan szaladjatok és nézzétek meg, pompás látvány!

A téglaépületet Pilch Andor tervezte 1906-ban, kivitelezője Tichy Ödön volt. Itt volt a Pécsi Napló szerkesztősége és a Pécsi Irodalmi és Könyvnyomdai Rt. is. A szecessziós stílusú épületet 1949-ben államosították, először a Baranya megyei Szikra Nyomda, majd a Pécsi Szikra Nyomda működött itt az 1970-es évek közepéig. A 2000-es években az épület teljesen lepusztult, 2016-ban kezdődött a felújítása, a homlokzatát szinte az eredeti állapotában állították helyre. Az épületben ma többnyire lakások vannak.

A Pécsi Napló egy politikai napilap volt, a korszak talán legjelentősebb orgánuma. Első száma 1892. november 8-án jelent meg. Felelős szerkesztője Várady Ferenc volt, később Lenkei Lajos is bekapcsolódott a munkába. Az újság 1944-ig jelent meg.

Csukás-ház – Perczel Miklós utca 14. 

A Perczel utca éke 1871-ben épült, ám a telek és az utca története már az 1700-as évektől nyomon követhető.

A házat Hoffmann Károly bútorgyáros építtette, mostani formáját többszöri át- és hozzáépítések során nyerte el. Miután a bútorgyár az 1880-as évek végére kinőtte belvárosi telephelyét, a siklósi külvárosba kiköltöztetett üzem helyén a Hoffmann cég bemutatótermet és üzletet létesített. Ennek portájaként készült el 1897-ben ez az időtálló, figyelemfelkeltő üzletbejárat. Hoffmann Károly halála után a házat Csukás Zoltán bádogosmester vette meg.

Büszkeséggel említjük, hogy a Made in Pécs magazin elődjének, a Time Out Pécs magazinnak egy ideig a Csukás-házban volt a szerkesztősége. Öröm volt dolgozni ebben a történelemmel átitatott épületben.

Nendtvich Tamás emléktábla – Király utca 8.

Emléktáblákat nem szerepeltetünk ebben az összeállításban, ám Nendtvich Tamás emléktáblájával kivételt teszünk, mert ezer százalékig biztosak vagyunk abban, hogy sokan észre sem vették még ezt a megemlékezést, pedig a tábla a Király utcában található.

Nendtvich Tamás gyógyszerész és botanikus volt, Késmárkon született. 1806-ban telepedett le a városban, de ezt csak kancelláriai engedéllyel tehette meg, ugyanis az újkori Pécs történetében ő volt a városban az első evangélikus. (Sírhelye a Dischka Győző utcai evangélikus templomban található.) Letelepedése után a pécsi Arany Sas patika tulajdonosa és vezetője volt 1848-ig. Munkásságának súlypontja azonban a botanika volt. Pécs flóráját tárgyaló értekezésében több mint 1100 növényt sorolt fel, Baranyának fanemei című munkájában pedig Baranya fáiról számolt be. 

Az emléktáblán látható évszám (1858) halálának dátumát jelöli.

 

   

zene
30Y
 
súgó
A test ördöge
 
súgó
A Tamás-templom kórusa Pécsett