Keleti oldal 3. – Hird, a legkeletibb városrész
Keleti oldal 3. – Hird, a legkeletibb városrész
Papp András / 2025-03-28 lokál
Hird után kelet felé vége Pécsnek. A legkeletibb városrészt 1977-ben csatolták Pécshez, előtte önálló falu volt. (Csak zárójelben jegyezzük meg, hogy az ott élőkkel beszélgetve egyértelművé vált számunkra, hogy sokan inkább önálló faluként képzelik el Hirdet a jövőben, mint Pécs városrészeként...) A 6-os út kettévágja a települést, Budapest felé haladva jobbra az öreg falu, balra pedig Újtelep található. Hird és vidéke egyébként már az Árpád-korban is lakott volt, a török uralom alatt is éltek itt, sőt, lakosságszáma a 18. században szépen felduzzadt az ide letelepedő német családoknak köszönhetően.

Harangláb (nyitóképünkön)

Az öreg faluban, a Harangláb utcában található ez a látványosság. Szépen felújítva, rendezett környezettel éke az egész városrésznek. A harangláb tornyában két harang lakik. A nagyharang 110 kg, és 1926-ban Sopronban öntötték, a kisharang csupán 20 kiló, viszont nagyon régen, 1735-ben készítették.

Római katolikus templom

A szemet gyönyörködtető templom a városrész Újtelep részén található. A templomot 1839-ben építették, 1875-ben felújításon esett át. Az épületen látható dombormű-stációkat Trischler Ferenc pécsi szobrászművész készítette. A templom tornya 29 méter magas, a tornyán látható óra 1885-ben került a helyére, ami akkoriban 530 forintba került.

Kenderfonó

Akárhogy is nézzük, a hirdi Kenderfonó még ebben a lepusztult állapotában is impozáns látvány. Bár a helyiek nem örülnek neki, hogy továbbra sincs semmi konkrétum a felújításával kapcsolatban, mi elkerekedett szemekkel néztük a jelenleg funkció nélküli ipari létesítményt. Hiába, rajongunk az ilyenekért. A Kenderfonó szövevényes történetébe most nem megyünk bele, aki szeretne, nézzen utána, mert számunkra kibogozhatatlan a sztori, pontosabban az, hogy mi történt és mi nem történt. A mai valóság fotónkon látható...

 

 

zene
AmperKert
 
zene
Contra Mundum
 
súgó
Rejtelmek, ha zengenek