Keleti oldal 2. – Vasas: A kézzelfogható bányászmúlt
Keleti oldal 2. – Vasas: A kézzelfogható bányászmúlt
Papp András / 2025-03-27 lokál
Egy vallomással kell kezdenünk: nagyon régen jártunk Vasason. A régi emlékeink nem valami szépek, ezért kíváncsian vártuk, hogy most milyen hatással lesz ránk. Jelentjük: leesett az állunk! Látszik, érződik, hogy van gazdája a területnek, az itt élők pedig mindent megtesznek azért, hogy Vasas egykori rossz hírneve megváltozzon.

Ákli Krisztiánt, az Oberon Társulat vezetőjét kértük fel arra, hogy kalauzoljon végig minket Vasason. Krisztián három éve itt él, szívügyének tekinti a városrészt és annak bányászmúltját, a Jó szerencsét! című darabja is ez előtt tiszteleg. 

Szent Borbála Park (nyitóképünkön)

A park melletti óvódából kihallatszó gyerekzsivaj megtölti Vasas békés hétköznapjának délelőttjét. Mi pedig csodálkozva állunk a gyönyörű Szent Borbála Park előtt, majd egyenként végignézzük a látványosságokat. „Helyi kezdeményezésből és a Szent Borbála Egyesület tagjainak munkájából jött létre ez a csodálatos, bányászati emlékeket őrző park” – mondja Krisztián. „Évről-évre épül, szépül, az érdeklődők vethetnek egy pillantást egy vágatba, beülhetnek a népesbe, de például egy aknatorony makettje is látható a parkban”. Mi pedig – az érthetőség kedvéért – gyorsan elmondjuk, hogy a népes a bányászokat a munkahelyükre és onnan visszaszállító kisvasút, Szent Borbála, a park és az egyesület névadója pedig a bányászok védőszentje.

Vasasi füstölő

A parktól néhány lépésnyire lefelé, a D utca elején áll a Vasasi füstölő. „A bányásztelepi füstölők többnyire még a szövetkezeti időkben épültek, ahová a telep lakói vihették a sonkát, kolbászt, szalonnát” – meséli a füstölő eredetét idegenvezetőnk. „A vasasi füstölő megújulása egy újabb közösségi összefogás szép példája. Az épület most kulináris-közösségi programoknak ad helyet.” A füstölő 1990. március 31-én zárt be, ami után az épület végtelenül lepusztult, melyet önkéntesek és a Vasasért Egyesület újított fel.

Túraútvonal a külszíni fejtés mentén

Krisztián egy klassz túraútvonalat is ajánl azoknak, akik testközelből szeretnék megtapasztalni a térség bányász múltját. „Vadregényes tájak, bányatavak és a lenyűgöző külszíni fejtés mentén vezet ez a túraútvonal, amely a Szent Borbála Parktól indul. Körülbelül 7 km hosszú, így – tapasztalatból mondom – családi kirándulásnak sem utolsó.”

Petőfi-akna

A túra közben ellátogathatunk a Petőfi-aknához is, ami ma már egy bezárt bányaüzem, de néhány részét még ma is használják ipari célra. A bányászat fénykorában a szénbányászat 44, az uránbányászat 13 aknát működtetett Pécs környékén. Krisztiánnak különösen fontos ez a helyszín: „2023-ban itt mutattuk be a Jó szerencsét! című előadásunkat, így itt egy kicsit itthon vagyok. Döbbenetes hatású az elhagyott bányüzem – annak is, aki sohasem járt ott és annak is, aki műszakot teljesített a mélyben. Sokszor eszembe jut, hogy érdemes lenne egy volt bányász bevonásával vezetett sétákat szervezni itt, hiszen rengeteg történetet, emléket őriz ez a hely. Nem szabad hagynunk, hogy mindez elvesszen.”

Hősök kertje

Autóba ülünk és Vasas szomszédságába, Somogyba autózunk. „A szocializmus ideje alatt Pécs-Somogyból Vasas I., Pécs-Vasasból Vasas II. lett” – mondja Krisztián. „Talán ezért is gondoltam először, hogy a Vasas helynév valamiféle szocialista örökség. Pedig a település már a középkorban is lakott volt, lakói, ha minden igaz, vassal adóztak a pécsváradi apátságnak, innen a név. Ugyanilyen meglepő volt számomra a somogyi templom története. Az „eredetije” már a 15. században állt, majd kalandos évszázadok után a 20. század elején épült a mostani.” Ehhez mi már csak annyit teszünk hozzá, hogy az I. világháborús-, és az 1956-os forradalomra emlékező emlékmű a templommal gyönyörű egységet alkot, ám a templom felújítása halaszthatatlannak tűnik.  

 

 

súgó
Öcsém, facsiga! – Escargo Hajója Színházi Nevelési Szövetkezet
 
lokál
Pécs Street Art
 
film
Eksztázis