Hangversenyek karácsonyra
Hangversenyek karácsonyra
promo / 2024-12-19 súgó
A Kodály Központ vagy a Székesegyház a fa alatt? Igen, lehetséges! Ajándékozzon egy bravúros, humoros és megismételhetetlen, a Székesegyházban felcsendülő orgonakoncertet a két ünnep között, vagy ha sűrű az ünnepek táncrendje, egy csupa életerő Kodály Központos koncertet februárban!

December 29-én a német orgonaprofesszor, Wolfgang Seifen érkezik a Pécsi Bazilikába, ahol egymaga újrateremti a zenetörténetet, miközben a zenetörténet nagy orgonaműfajaiban karácsonyi énekek dallamaira improvizál. A művek nem az utolsó hangig előre megírt darabok, hanem a szervezők által megadott magyar és nemzetközileg ismert karácsonyi dallamokra készülő, csak részben megtervezett improvizációk. A kompozíciós játék mellett tehát a rögtönzés és a humor is nagy szerepet kap ezen az estén. A méltán elismert német orgonista a düsseldorfi és berlini egyetemeken is tanított improvizációt és zeneszerzést, így hangszerét és annak irodalmát is kiválóan ismeri, előadásában pedig virtuóz módon életre is kelti. Gyönyörűség lesz a karácsonyi hangulat kedvelőinek és a szakmabelieknek egyaránt.

Február 19-én pedig a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar (képünkön) lép fel a Kodály Központban, és a sötét, februári estét Beethoven és Haydn egy-egy csupa életerőt sugárzó alkotásával ragyogják be. Ludwig van Beethovent gyakran keménységével, akaraterejével, küzdelmeivel fémjelzik, de ha kicsit jobban megvizsgáljuk a zenéjét, hihetetlen sok humánum, szelídség, humor és jókedv van benne. Ennek egyik legszebb példája egyetlen hegedűversenye. Beethoven ebben a művében egy személyes vallomást akart megfogalmazni, egyfajta életszeretet, melynek kontextusában a nehézségek és konfliktusok is feloldhatók. Ebben a műben a küzdelmek nem tragédiák, inkább átvonuló felhők az égen. Beethoven versenyműve máig meghatározó a hegedűsök irodalmában, amely indokolja, hogy a jelentős hegedűművészek folyamatosan repertoáron tartsák, így Kelemen Barnabás is.

Joseph Haydn az 1790-es években már idős zeneszerzőnek számított, de alkotóereje mégsem csappant meg, sőt, azt is lehet mondani, hogy pályája csúcsán volt ekkoriban. 29 év Esterházy-szolgálat után kétszer is éveket töltött ünnepelt zeneszerzőként Londonban, a kor fiatalabb zeneszerzői is papának szólították. Ekkor írta A teremtés és Az évszakok című oratóriumokat. Hat ünnepi misét is írt az Esterházyak megrendelésére, a kismartoni hercegné névnapi ünnepeire. Ezek közül való az 1799-ben írt Terézia mise is, mely bár nem foglalkoztat túl nagy zenekart, mégis csupa ünnepélyesség, életöröm és tettvágy. Tele van virtuóz szerzői megoldásokkal, fondorlatos kompozíciós technikákkal, különleges hangszínekkel, zenei fény-árnyék játékokkal. A mű egy ereje teljében lévő, optimista és boldog szerzőt sejtet alkotójaként.

E műveket hallgatva méltán lehet az az érzésünk, hogy az élet minden nehézségével együtt szép.

Ajándékozza meg szeretteit ezekkel az élményekkel, hogy az ünnep kitartson tavaszig!

Nézze meg karácsonyi ajánlatainkat: filharmonia.hu

(X)

súgó
Díjnyertes Saller
 
lokál
A Made in Pécs-díj 2023 jelöltjei: Kultúra Junior
 
súgó
Művészportré: Bóbics Diána