Portré: Szipl Mara
Portré: Szipl Mara
Papp András / 2025-03-25 lokál
Az év terméke kategóriában Made in Pécs-díjjal jutalmaztuk Szipl Mara Biobear csodamackóit. Sokan csak a díj odaítélése után hallottak először ezekről a különleges mackókról, melyek növényekkel festett természetes alapanyagokból készülnek, természetes töltetet tartalmaznak, és még gyógyító hatásuk is van. Sok szeretettel mutatjuk be a macikat és a készítőjét.

A Zrínyi Miklós utcában bújik meg a meseszép Biobear Store. Odaérkezésünk után megtudjuk, hogy a kis bolt másik felében az Alma Galéria működik, amiről nem csak mi, hanem szerintünk nagyon sokan nem hallottak még. Pedig mind a biomacik varázslatos birodalma, mind pedig a kis kiállítótér megér egy látogatást – 2in1 élmény egy karnyújtásnyira a belváros közepétől.

Mara mackókhoz vezető útja a legendás Brummogdából indult. „Horváth Annamária, a Ferencesek utcájában működő Brummogda vezetője a kezdetek-kezdetén varrószakköröket szervezett, ahová anyukám is járt, aki egyébként varrónő volt. Édesanyám által kerültem oda 17 évesen, ott készítettem az első mackómat, és ott kezdtem el megismerkedni ezzel a világgal” – meséli Mara az első élményeit. „A Kaposvári Egyetem Művészeti Főiskolai Karának rajz-szakára jártam, de a tanulmányaim közben is foglalatoskodtam mackókkal. A főiskola elvégzése után hazajöttem, találtam otthon néhány anyukám által készített befejezetlen macit, és úgy döntöttem, hogy befejezem őket. Ebben az időszakban jutott el hozzám a hír, hogy vannak mackókészítő versenyek.” Ebből aztán az lett, hogy Mara zsinórban ötször megnyerte az Országos Baba és Mackókészítési Versenyt, ami által Aranykoszorús Mesterré vált. A versenyekre Teddy Bear-ekkel lehetett nevezni, ami kézenfekvő volt, mert kezdetben Mara csak ilyeneket készített. Bármilyen hihetetlen, de ezekből a Teddy Bear-ekből lettek később a Biobear-ek. „A keresztapám kézműves vásárokra járt a termékeivel, és szólt, hogy menjek vele én is a macijaimmal. Készítettem néhány Teddy Bear-t, és nagyon sok gyerek jött oda hozzám, hogy szeretnének belőlük vásárolni. De ezek a macik olyan művészi értéket képviselnek és annyi munka van velük, hogy nagyon drágák. Ekkor kezdtem el azon gondolkodni, hogy milyen mai, kortárs játékot tudnék készíteni gyerekeknek, ami elérhető számukra. Alapvetés volt számomra, hogy ezek a játékok természetes anyagból készüljenek, és képviselje azt a fajta egyszerűséget, azt az életmódot és stílust, ami rám jellemző. Ennek első lépéseként felkutattam azokat, akik még készítenek szőtteseket, így találtam rá a zengővárkonyi Bodor-vászonra, és ezekből a vásznakból kezdtem el macikat készíteni, melyek kezdetben nagyon egyszerű játékok voltak.”

A természetes alapanyag megtalálása után Marának az volt a következő feladata, hogy megtalálja azokat a növényeket, melyekkel meg tudja festeni a textileket. Évekig tartó kutatás, kísérletezés és tanulás vette kezdetét. „Fontos volt, hogy ne olyan növényekkel kelljen dolgoznom, ami drága és nem lehet folyamatosan beszerezni, hanem olyanokkal, melyek ott vannak körülöttem egy karnyújtásnyira. Először csak a konyhában, lábosokban főztem az anyagokat, most már nagy üstökben főzöm fel a növényeket.”

2010-re megvolt a Biobear alapja: természetes anyagokkal festett, vászonból készült mackók. Már csak a természetes töltőanyag volt hátra. „A tönkölypelyva volt a legkézenfekvőbb megoldás, hiszen édesapám tönkölybúzát termeszt, ezért ez az anyag nálunk viszonylag nagy mennyiségben fellelhető, és egy olyan belső töltet, aminek nagyon jó az állaga, ráadásul lehet bele gyógynövényeket is keverni. Innen jött az ötlet, hogy belekeverek levendulát, ami telitalálat volt, mert nagyszerűen működik együtt a két anyag. A pelyva mozog, zizeg, ráadásul be tudja szívni a levendula olajtartalmát, a levendula virága pedig olyan, hogy ha megmorzsolod, akkor jön ki belőle az olaj, akkor van illata. Tehát, ha játszol a játékkal és mozgatod, áramlik belőle a levendulaillat, amit a gyerekek belélegeznek minden jótékony hatásával együtt. Ráadásul a pelyva hőmegtartó, azaz melegíteni is lehet a figurákat, aminek egyenesen gyógyító hatása van. Sok visszajelzést kapok arról, hogy a melegítés után fülfájásra nagyon jók a játékok. Volt olyan szülő, aki elmondta, hogy a gyereke elnevezte a játékot gyógyító macinak, mert megszüntette a fülfájását.” Mara időközben lecserélte a vásznat frottírra, mert a pelyvás töltethez új anyagot kellett keresnie, és a váltás tökéltesen bejött.

A Biobear-család három karakterrel indult, jelenleg 14-20 karakter-családból lehet választani, melyek közül néhányan nagyon szép ruhákat is kaptak. A játékokon kívül készülnek más termékek is (például táskák, párnák, stb...), azaz a Biobear-nek kialakult egy mesés világa, melynek egységes dizájnja az egyszerűséget és a letisztultságot hordozza magán.

lokál
Keleti oldal vs. Nyugati oldal
 
súgó
SzabadSzínház
 
lokál
Eximó Jégrém: Amit akartok...