Rövid sétánkat a Pécsbányai Közösségi Háztól (Gesztenyés utca 17.) indítottuk. Sokszor leírtuk már, de nem lehet elégszer hangsúlyozni: a Közösségi Ház munkája lenyűgöző, az intézmény munkatársainak elhivatottsága és tenni akarása példaként szolgálhat mindannyiunk számára. Innen is köszönetünket és tiszteletünket fejezzük ki az összes kollégának, és köszönjük szépen a segítségüket, amit cikkünk elkészültéhez nyújtottak.
(1) A Közösségi Házzal szemben áll Vanyúr István bányász-szobra. Pécsbánya egykor a pécsi szénmedence egyik fontos termelőhelye volt, a bányászat a 19. század közepe táján indult. Az alkotás nem egy tipikus bányász szobor – egy fáradt, munka utáni alakot láthatunk, munkaruhában, kobakkal (fejvédő sisak) a fején, vállán szénfejtő csákánnyal, kezében lámpással. (Lásd nyitóképünkön.)
(2) A szobor mögötti parkban, az Alsó-Gesztenyés peremén látható Miklya Gábor látványos szobra, amit egy több mint hét méter magas és egy méter átmérőjű kiszáradt gesztenyefából faragott. Érdekes, monumentális alkotás, csoda egy látnivaló!
(3) Innen néhány lépésre lefelé található a pécsbányai temető, ami mind a mai napig üzemel. Bejáratától egy gyönyörű erdeifenyő fasor vezet a temető belsejébe. Tekintélyt parancsoló, ámde nyugalmat árasztó látvány.
(4) A Közösségi Háztól felfelé vezető úton, jobb oldalt bújik meg egy szemet gyönyörködtető épület, a Szent Flórián templom (Gesztenyés utca 34.). A templomot Remmel Péter DGT főmérnök tervezte (az Első Duna Gőzhajózási Társaság ’DGT’ 1852-ben szerezte meg a mecseki szénbányák tulajdonjogát a gőzhajói számára szükséges mecseki fekete kőszén kitermelésére), Schlauch Imre vállalkozó építette, 1902-ben szentelték fel. A templom kertje is nagyon szép, aki még nem járt itt, ne habozzon, kerekedjen fel, megéri!
(5) A Bazsó buszmegálló melletti kis utcácskából megpillantható a pécsbányatelepiek régi közösségi füstölője – disznóvágás után a környékbeliek ide hozták füstöltetni a feldolgozott húsaikat. Ma még az épület nem tipikus látnivaló, hiszen eléggé lepusztult állapotban van, de reméljük, hogy hamarosan igazi látványosság válik belőle. Az épület sorsát szívügyének tekinti Dányi Tibor Zoltán, a PTE MIK adjunktusa, a Lakni Kell mozgalom motorja, aki keresi a megoldást arra, hogy az épületet felújítsa és funkciót találjon neki.