A csapat öt éve ugyanaz: Péter és Léna a tulajdonosok, ők a pénzügyekkel és a nagyobb stratégiai döntésekkel foglalkoznak, míg Réka és Balázs viszik a napi feladatokat, jól kiegészítve egymást. Réka a pénzügyek, az adminisztráció és a logisztika területén mozog komfortosan, míg Balázs a szakmai feladatokban, a pörkölésben és a social media menedzselésében érzi otthon magát. Kettejük munkája a zöldkávé kiválasztásban és a termelési teendőkben találkozik.
Hajdú Balázs már öt éve is jól ismert baristája volt a városnak – a Pécsi Kávé, a Jókai cukrászda és a Reggeli voltak a főbb állomásai a Rokusch előtt – és mivel korábban már bele-belekóstolt a kávépörkölésbe is, elérkezettnek látták az időt, hogy bővítsék a vállalkozást. Mostanra közel száz helyre szállítják az általuk pörkölt kávét. Pécs mellett elsősorban Budapestre és a Balaton környékére, de webshopjuk is van, ahol a hétköznapi kávéfogyasztókat tudják kiszolgálni.
Friss szüretek zöldkávéja
A CrackerJack-nél szinte kizárólag specialty kávékkal foglalkoznak. Kávéik magas minőségűek, a termőterületükre és a fajtájukra jellemző ízjegyekkel rendelkeznek, eredetük pedig egészen a farmig, vagy a termelőszövetkezetig visszavezethető. A friss szüretekből kérnek be zöldkávé-mintákat, ezek közül választják ki azokat, amikből próbapörkölést készítenek, és ha az átmegy a saját minőségi rostájukon, beilleszthető a kínálatukba, és az ár–érték-arány is megfelelő, akkor abból vásárolnak. Ezután már csak arra kell várni, hogy a megrendelt kávé a 60-70 kg-os jutazsákokban megérkezzen az üzembe. Főként Közép-Amerikából és Afrikából vásárolnak zöldkávét, de volt már náluk ázsiai farmról származó kávébab is.
A zöldkávé kap egy úgynevezett profilt a pörkölőgépen. A profilozásnál fontos szempont, hogy mihez szeretnének pörkölni: eszpresszóként vagy filterkávéként állja meg a helyét a későbbiekben, esetleg mindkettőben. Fontos, hogy megtalálják az arany középutat, hiszen az akár túl-, vagy akár az alulpörkölt kávé veszíthet élvezeti értékéből.
Víz, gőz, nedvesség
A CrakerJack alapvetően világos pörkölést alkalmaz, így komolyabb égéstermék nem keletkezik: vízgőz és nedvesség távozik el a kávéból a pörkölés során.
A digitalizációnak hála, előre be tudják állítják az adott kávé egyedileg kialakított profilját (pörkölés ideje, illetve az energia erőssége a legfontosabb változók), de menet közben ezt azért nem árt ellenőrizni. A beállított profilnak köszönhetően mindig ugyanazt az eredményt kapják.
A csomagolást még nem gépesítették, ezt a mai napig kézzel végzik és egy kicsit ragaszkodnak is ehhez a munkafolyamathoz, mert amellett, hogy mára nagy rutinnal csomagolnak, ez az utolsó olyan pont, ahol még szakavatott szem ellenőrizni tudja, hogy minden a legnagyobb rendben legyen a kávészemek körül.
Feketén, gyümölcsösen
Tavaly rákerült a CrackerJack-nél pörkölt kávékra a bio minősítés is. Ez azért fontos, mert sok, náluk landoló zöldkávé eleve bio minősítésű farmról érkezik, ahol a helyi termelők nem kevés többletmunkával és energiával termelik a cseresznyéket, és így, hogy most már a pörkölőüzem is feltüntetheti, a farmerek fáradságos munkája nem vész el a beszerzési folyamat közepette.
Balázs amúgy a hétköznapokban szigorúan feketén fogyasztja a kávét, presszó és filterkávé formájában, de szívesen kipróbálja a kávékoktélokat, a kreatív kávéitalokat is, amikor a kávé, mint izgalmas alapanyag jelenik meg, például: eszpresszó tonik, kávés limonádé és vadabb társaik. A világos pörkölésű kávék, gyümölcsös jegyeiknek hála, remekül működnek különféle gyümölcslevekkel is.