BIOM Köves Malom
BIOM Köves Malom
Kónya Mónika / 2024-08-27 ételital
A BIOM Köves Malom története Pécsett, a Diófa utcából indult, és idén májustól Bólyban folytatódott. Biogabonából készült lisztjeiket számos pécsi étterem és pékség használja. Az új tulajdonosokkal, a Schmidt házaspárral, Schmidt Norberttel és Schmidt-Takács Ágnessel beszélgettünk.

Abban, hogy hozzátok került a malom, nagy szerepe volt, hogy gazdaként szívügyetek a fenntarthatóság és nálatok a biogabona már adott volt. Mit tudhatunk rólatok?

Schmidt Norbert: Mindketten sok szállal kötődünk Pécshez, ide jártunk gimnáziumba, egyetemre, de bólyi születésűek vagyunk és maradtunk is Bólyban. Én építész vagyok, a feleségem pedig környezetmérnök. A mezőgazdaságba 2010-be léptünk be a bátyámmal együtt, gyakorlatilag folytatva a családi hagyományt, mivel a szüleink agrármérnökök, és vannak családi birtokaink. Az elmúlt 14 évben felépítettünk egy családi, mezőgazdasági cégcsoportot. 600 hektáron gazdálkodunk, elsősorban gabonaféléket, valamint gyógynövényeket, csemegekukoricát termesztünk. A biogazdaságot 2017-ben indítottuk, mára 25 hektárt állítottunk át bióra, de ez folyamatosan bővül.

Schmidt-Takács Ágnes: Szeretnénk, ha a megtermelt, jó minőségi termékeink nem külföldi piacokra kerülnének és felmerült bennünk annak az igénye is, hogy saját magunk dolgozzuk fel a gabonát. Így jött a malom gondolata. Miután Petra (S. Pápa Petra, a BIOM korábbi tulajdonosa – a szerk.) megkeresett minket, összeálltak a szálak és belevágtunk. Átvettük, majd Bólyba költöztettük a malmot. Azóta már vettünk mellé egy kis francia malmot is, ami ugyanúgy köves.

Milyen lisztek készülnek nálatok?

Norbert: Most őszi búzából őrlünk. Van egy teljes kiőrlésű és egy szitált, „SIMA” névre hallgató lisztünk.

Ági: A pékek többsége a teljes kiőrlésűt keresi. Fokozatosan haladunk a bővítéssel, és a tönköly lesz a következő, ami beáll a kövek közé, hogy aztán liszt formájában kerüljön a polcokra.

Mennyire tud jelenleg megvalósulni az, hogy helyben adjátok el a készletet?

Norbert: Jelenleg még elég szűk a piac és a vásárlóerő is alacsony, így a nagyobb mennyiségeket budapesti pékségeknek szállítjuk. Pécs szintén nagyon jó és fontos célpiacunk, több étterem és pékség is használja a lisztjeinket, mint például a Morzsa, az Orma vagy a Reggeli. Igyekszünk a többi nagyobb baranyai városban is megvetni a lábunkat.

Ági: Szerencsére egyre több ilyen üzlet nyílik és ez nagyon jó. Az embereknek szükségük van a jó minőségű kovászos kenyérre. Viszont nem az a célunk, hogy minél többet szállítsunk, hanem az, hogy helyben és nem is előre őrölve, raktárkészleteket fenntartva, hanem mindig frissen, a partnerigényeknek megfelelően készítsük a liszjeinket.

Egy ilyen szűk piacon – azt gondolom – szorosabb a kapcsolat a partnerekkel.

Norbert: Igen, nagyon közvetlen a kapcsolatunk a pékekkel. Sokat beszélünk arról, hogy egy-egy lisztből milyen kenyér lett, min kellene változtatni. Ez a folyamatos kommunikáció előre viszi mindannyiunk munkáját.

Hogy tudtok változtatni a liszten?

Norbert: A gabonaösszetételen például. Nem mindegy, hogy egyféléből vagy kettőből készül a liszt. De van hetes gabonaválogatásunk is. Mindegyik gabonának más és más a beltartalma, így a belőlük sütött kenyerek ízvilága is.

Magánemberek is vásárolhatnak tőletek?

Ági: Igen, bárki megkereshet minket és szeretnénk majd egy webshopot is felépíteni. Sok a gondolat és a terv, de azért véges a család kapacitása. Mi pedig szeretnék családi gazdaság maradni, mivel így tudjuk szavatolni, hogy tényleg az kerül a zsákba, ami odavaló. Minden egyes kilót látunk, megfogunk. A minőség, a bio és a családi értékek vannak előttünk, és ezt szeretnénk majd átadni a gyerekeinknek is, ha van hozzá kedvük. 

 

lokál
Szarvasok földje Hosszúhetényben
 
ételital
Külvárosi gasztró: Teca Italbár
 
súgó
H@Hamlet