Nádor Katalin: A formák fénye – Nádor Katalint úgy ismerték, mint a Janus Pannonius Múzeum műtárgyfotósát és a Pécsi Műhely kiállításait és kültéri akcióit dokumentáló fotográfust. Kísérletező, lírai hangvételű absztrakt fotográfiai munkássága nem kapott szakmai figyelmet, és a magyar fotográfiatörténet sem számol be róla, miközben a 1960-as és 1970-es években keletkezett alkotásai megkerülhetetlenek.
Göbölyös Luca: Háttér – A Háttér című fotósorozat alapjául egy fantasztikus képanyag szolgál: 19. századi, viktoriánus kori csecsemő- és kisgyermek fotográfiák. Az 1850-70-es években még olyan hosszú volt az exponálási idő, hogy nem tudták a csecsemőket egyedül fényképezni, mert bemozdultak volna, viszont az anyjuk meg tudta tartani őket az ölében biztonsággal és nyugalomban. Ezeken a képeken az az érdekes, hogy az anyát letakarták, így ő többé-kevésbé belesimul a háttérbe, illetve ő maga válik háttérré ezeken a gyermekekről készült műtermi portréfotókon. Mai szemmel fura, sokféle asszociációra ösztönző képek a végeredmények.
m21 Galéria (Zsolnay Negyed) Április 3. – június 1. Megnyitó: ápr. 3. 17:00. Sze-Szo.: 11:00-17:00; V.: 11:00-16:00
(A képen Nádor Katalin munkája látható.)
Plusz kettő
Ne feledjétek, hogy ezen a két kiállításon kívül további két, márciusban már megnyílt tárlat is megtekinthető az m21-ben a Pécsi Fotótavasz keretében. Az egyik az Odüsszeia – Ata Kandó személyes és kollektív történetei címet viseli, a másik Téli utazás – Budapest, 1975 címmel látható. A kettő kiállításban egy a közös: renkívül jó mindegyik, kiemelten ajánljuk őket.